Zaznacz stronę

Jak Ustawić kamerę lub telefon podczas wideo konferencji

kwi 4, 2020

Wideo konferecje przeszły ostatnimi dniami do porządku dziennego. Wielu z Nas pracując z domu, komunikuje się z członkami swojego zespołu przy użyciu kamery i mikrofonu w laptopie lub telefonie. Aby było to przyjemne doświadczenie należy zadbać o dopowiednie ustawienie sprzętu. Oto kilka porad ode mnie:

Zadbaj o Światło

Światło jest podstawą fotografii i filmu. To ono rysuje obraz na matrycy naszej kamery lub aparatu. Kilka prostych zasad może sprawić aby działało na naszą korzyść. Nie obawiaj się, odpowiednie doświetlenie sceny nie będzie ani drogie (będzie darmowe) ani trudne. Oto o czym musisz pamiętać

  Przede wszystkim zadbaj o to aby w pomieszczeniu w którym rozmawiasz było odpowiednio dużo światła. Jego źródłem mogą, lampy, kinkiety, żyrandole i inne sprzęty które znajdują się już w Twoim mieszkaniu lub biurze. Jeżeli rozmawiasz w ciągu dnia, wystarczy że odsłonisz okno- nie ma lepszego źródła niż słońce! Jeżeli kadr jest ciemny, algorytmy w naszych aparatach będą starały się automatycznie dostosować się do warunków poprzez zmianę czułości matrycy. W konsekwencji obraz będzie słabej jakości i zaszumiony. 

Nadmiar światła również może zaszkodzić, zwłaszcza gdy pada ono bezpośrednio w obiektyw zza naszych pleców. Nasza Sylwetka staje się wtedy ciemna a nasz rozmówca będzie doskonale widział co dzieje się np. za oknem. Dlatego unikaj oświetlenia z Tyłu. Być może wystarczy jak usiądziesz z drugiej strony stołu?

Jeżeli to możliwe ustaw się przodem, pod niewielkim kątem, do okna (albo innego oświetlenia). Dzięki temu będziesz wyraźnie widoczny dla swojego rozmówcy. Taki kąt sprawi, że na połowie twarzy będziesz miał delikatny cień, da to efekt “trójwymiarowości” obrazu. Jeżeli doświetlasz się dodatkowym źródłem światła możesz spróbować ustawić je w taki sposób aby oświetlało Ciebie ale nie to co jest za Twoimi plecami. Wtedy Twoja sylwetka “odetnie” się od obrazu a efekt trójwymiarowości się pogłębi. Jenak myślę że nie musisz tym się przejmować jeżeli Twoja rozmowa nie jest transmitowana na żywo albo nagrywana do telewizji 🙂 
Doświetlenie kadru pozwoli również na zniwelowanie problemu z jasnym tłem. Spójrz na zdjęcie nr 5, w którym mimo jasnego okna w kadrze, moja twarz jest widoczna.
Pamiętaj jednak aby nie doświetlać się od dołu- no chyba że kręcisz akurat horror.

1. Zdjęcie niedoświetlone

2. Zdjęcie z jasnym tłem

3. Zdjęcie dobrze naświetlone

Podczas rozmowy online obie strony oczekują, że będą widzieć swojego rozmówcę. Nowoczesna technologia ma stanowić substytut spotkania w “realu”. Warto zadbać o komfortowe doznania naszego rozmówcy i pokazać się mu z jak najlepszej strony. 

Ustaw odpowiedni KADR

4. Zdjęcie ze złym kadrowaniem i żabią perspektywą

5. Zdjęcie z zaznaczonym złym kadrowaniem i suszarką w tle

6. Domowej roboty “statyw”

Przede wszystkim pamiętaj że w rozmowie uczestniczysz Ty- i to Ciebie ma być widać w kadrze. Przyzwyczajeni jesteśmy do utrzymania kontaktu wzrokowego z rozmówcą, dlatego pilnuj aby Twoja twarz zawsze była w kadrze. Większość sufitów jest białych- nic nadzwyczajnego, nie ma konieczności pokazywania go swojemu rozmówcy. Pokazywanie swojego dekoltu również nie buduje pozytywnego wizerunku. 

Ustaw się też w odpowiedniej odległości od kamery. Nie nachylaj się nad klawiaturą- nikt nie wygląda wtedy korzystnie. Nie odjeżdżaj też za daleko, aby Twój rozmówca nie musiał cię szukać na ekranie. Optymalne ustawienie to plan bliski (inaczej, półzbliżenie), czyli takie ujęcie które pokazuje osobę od klatki piersiowej w górę. Jeżeli nie masz możliwości odsunięcia od siebie aparatu (bo np. trzymasz telefon w rękach), możesz korzystać z delikatnie bliższego kadru. Postaraj się jednak aby widoczna była linia Twoich barków. Latające głowy wyglądają dziwnie.

 Ostatnią kwestią jest ustawienie odpowiedniej perspektywy. Najczęstszym błędem jest nagrywanie z “żabiej” perspektywy- czyli od dołu. Łatwo wtedy o efekt podwójnej brody. Wykorzystaj książki i kartony do tego aby podnieść laptopa na odpowiednia wysokość.